内容 |
A Wow! Your fruit looks really fresh! How much are these apples? 哇!你的水果看起来真新鲜!这些苹果多少钱? B The apples are 30NT each. How many would you like? 这些苹果一个三十元。你要几个? A Let's see, 30NT is about...almost a dollar US. What?! How about these pineapples? 我算算,三十元等于……快一美元。拜托?!那这些菠萝呢? B They're 250NT each, but they're not edible. They're only used for worship. 一个两百五十。不过不能吃。这只是用来拜拜的。 A Hmm, 250NT is...8 dollars?!! And you can't even eat them? You're crazy! 呣,两百五十是……八美元?!还不能吃?妳秀逗了. B Wait! Don't go just yet. These bananas are pretty cheap--only 35NT for this bunch. 等等!先别走。这些香蕉很便宜--这一串只要三十五。 A Now that's more like it! Bananas have lots of potassium, too! 这才象话嘛!香蕉里也有很多钾! B They're also good for your digestion! Would you like some kiwis, too? 它们也能帮助消化!你也要买些奇异果吗? A Are they from Taiwan? 它们是台湾产的吗? B They're imported from New Zealand. Four for 50NT. Nine for a hundred. 它们是从纽西兰进口的。四个五十。九个一百。 A OK. I'll take four kiwis. 好,那我买四个奇异果。
|